Өсімдік — тірі ағза

Бастауыш сынып
Өсімдік — тірі ағза

Мақала авторы: Акимова гулшат Аманқызы
Жұмыс орны: С.Оразалин атындағы орта мектебі
Лауазымы: Бастауыш сынып мұғалімі
Порталға жариялану мерзімі: 15.03.2016


Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы, С.Оразалин атындағы орта мектептің III деңгейлі бастауыш сынып мұғалімі: Акимова Гулшат Аманқызы

Қысқа мерзімді жоспар                                                                         

Күні:21.12.2015ж Пәні: дүниетану Класы:2
Тақырыбы: Өсімдік – тірі ағза
Мақсаты

 

Өсімдіктердің тіршілік иесі, яғни тірі ағза екені туралы түсінік қалыптастыру. Өсімдіктердің табиғатта, адамдар мен жануарлардың тіршілігінде  алатын орнын ұғындыру. Сыни ойлауға, ынтымақтаса жұмыс жасауға баулу. Өз ойларын ашып айтуға, күнделікті өмірден көргендерінен ой түюге үйрету.
Күтілетін  нәтиже Өсімдіктер тірі ағза, тіршілік иесі екені туралы ғылыми түсінік алады. Өсімдіктердің пайдасын айта отырып, оның табиғаттағы алатын орны туралы білімдерін  толықтырады. Сыни ойланады. Күнделікті өмірден көргендерінен ой қорытып айта алады.
Түйінді идеялар Өсімдік –өмір өзегі.
Сабақ кезеңдері: Сабақ барысы Бағалау ресурстар
Кіріспе

 

Психологиялық тренинг арқылы ынтымақтастық орта қалыптастыру

«Досқа  құпия сый» тренингі

Оқушылар  шаттық шеңберінде тұрып  Жаңа жыл мерекесіне арнап, бір – бірлеріне сыйлықтарды қимыл,  ым – ишара арқылы суреттеп  береді.

Топқа бөлу: Ағаштар, бұталар, шөптер таратпа суреттер арқылы   3 – топқа орналасады.

Топ ережесін еске түсіру.  Топ басшысын сайлау

 

 

 

3 шапалақ

 
Тұсаукесер ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау

Топқа бөліну кезіндегі таратылған таратпа суреттердің артындағы сұрақтарға жауап береді.
1.Адам өміріне тыныс алу үшін не қажет?
2. Жер бетінің өсімдік өсетін жұмсақ, борпылдақ қабатын не дейміз?
3. Құнарлы топырақ деп қандай топырақты айтады?
4.Топырақтың құрамын ата

5. Ауаның қасиетін ата

6.Судың қасиетін ата.

Видео – ролик көрсету арқылы тақырыпты  ашу.

Блум таксономиясы : Анықтауыш сұрақтар

Мына бейне баяннан нені көрдіңдер, нені аңғардыңдар?

Бұлардың адам өміріндегі маңызы қандай?

Өсімдік нелерге керек?

 

 

 

 

Смайликтер

 

 

Видео – ролик

Негізгі бөлім Өсімдік – тірі ағза. Өсімдік қоректенеді, тыныс алады, өседі, көбейеді, өледі.

Блум таксономиясы:  Білу:  «Желпуіш» әдісі арқылы

Өсімдік дегеніміз не?

Қандай шөп өсімдігін білесіңдер?

Қандай бұтаны білесіңдер?

Танитын ағаштарыңды ата?

Өсімдік қандай жерлерде өседі?

Өсімдікті неге тірі табиғатқа жатқызамыз?

Өсімдік туралы не білеміз?

Өз ауылыңда қандай ағаштар өседі?

Ауылыңда қандай шөптер өседі?

Өсімдік – Тұқымы – Өнуі – Бүрі – Жапырағы – Гүлі – жемісі

Түсіну: Өсімдік тірі ағза. Өсімдік жер бетіндегі  тауда, орманда, далалы жерде, суда да өседі. Өсімдіктерден  дәрі – дәрмек әртүрлі заттар жасалады. Жазда ыстықта көлеңке, қыста  пана, ық.

Қолдану: Оқулықпен жұмыс

Мәтінді бөліктерге бөліп беру

Жекелей оқу

Топта талдау

Практикалық жұмыс:

Партаның үстінде үш түрлі жағдайдағы бөлме өсімдігі тұрады.

1-топ: балауса шағы

2-топ: жетілген шағы

3-топ: тіршілігі тоқтаған шағы

Әр топ өздеріне сәйкес өсімдікті тауып, түсіндіреді.

Және 1 – 2 топ гүлдері қисайған болса не себепті қисайғандығына тоқталып, өсімдікке қажетті жағдайлар туралы айтып кетеді.

Солған гүлдің де не себепті солғандығын  болжап айтады.

Топтық жұмыс

1-топ:  Өсімдік тірі ағза.  «Ассосация» әдісі

Қоректенеді        тыныс алады     көбейеді     қурайды

2-топ: Өсімдік пайдасы  «Көзбен көретін айғақтар» әдісі

Сусын      дәрі – дәрмек    кітап    жеміс   тағам

3-топ: Өсімдікке қажетті жағдайлар « Кластер» әдісі

Әр топ өз жұмыстарын шығып қорғайды.

«Түртіп алу» әдісі арқылы дәптерге жазып алады.

Сергіту сәтін орындау: Би терапеясы: Шырша биі

Отшашу

 

 

 

 

 

Смайлик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 шапалақ

 

 

 

 

 

 

Екі жұлдыз, бір тілек

 

 

АКТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

Дүниетану  2 сынып

Атамұра 2013

 

 

Үш түрлі жағдайдағы  гүлдер

 

 

 

 

 

 

 

Бейне баян

Қорытынды Интервью әдісі:

1-топ: Мен өсімдікпін

2 – топ: Мен өсімдік қорғаушысымын.

3-топ:  Мен орманмын.

 

 

Топ басшының және мұғалімнің бағасы

Басына киетін маскалар
Үйге тапсырма Түсініп оқу. Әр топ өз атауларына байланысты альбом жасау.
Рефлексия

 

«Ағаш сұлбасы»  әдісі арқылы

Жапырақтарға бүгінгі сабақтан не білгендерін жазып іледі.

Бағалау Сыныптағы дарындылық талабымен көзге түскен оқушыға медаль тағу.

 

 

 

Сабақтың дәлелдемелері:

 

 

                           

Конкурстар мен олимпиадалар - https://talimger.kz

Республикалық қашықтық олимпиадалар — http://clever.zti.kz

Республикалық конкурстар, курстар, конференциялар мен олимпиадалар — https://ukz.kz

Конкурстар, конференциялар және олимпиадалар — https://tarim.kz

Халықаралық семинарлар, олимпиадалар мен конкурстар — https://mriks.ru

Халықаралық педагогтар ассоциациясы - https://iae.su

Атаулы ертегілер - https://hansunqar.kz