Қыстырма сөз

Қазақ тілі және әдебиеті
Қыстырма сөз

Мақала авторы: Жаңабай Анар Ғалымқызы
Жұмыс орны: Рудный қаласының №7 мектеп -гимназиясы
Лауазымы: Бастауыш сынып мұғалімі
Порталға жариялану мерзімі: 26.11.2016


Сабақ: Әдебиеттік оқу

Ортақ тақырып:Қыстырма  сөздер

Мектеп: Рудный қаласы әкімдігінің

«№7 мектеп — гимназиясы» КММ

Күні:22.11.16 Оқытушының аты-жөні:Жаңабай А.Ғ
Сынып: 4 «Ә», «А» Қатысушылар саны: 28 Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары   Қыстырма сөздердің сөйлем ішіндегі атқаратын рөлін, жалпы ойға қосатын әртүрлі мағыналық реңтерін байқату, сөйлем ішінен қыстырма сөздерді таба білуге, қыстырма сөздердің тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге үйрету. Қыстырма сөздерді орынды қолдана білуге дағдыландыру. Дұрыс, мәдениетті сөйлеуге тәрбиелеу.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:

Түйінді ойын айта  алады, байланыстырып  сөйлейді,ойын жеткізеді. Тақырыпты дұрыс түсініп оқып, меңгеру арқылы сабақта байланыстыра алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Топтық, жұптық  жұмысқа  белсенді  қатысып, ойларын  айта алады, мазмұнын, мағынасын  түсіне  алады, тапсырмаларды орындай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Өз  ойларын  еркін  жеткізеді,күрделі  сұрақтарға  жауап  бере  алады,идея  ұсынады.

Тілдік мақсат

(Айтылым,тыңдалым,жазылым)

Оқушылар орындай алады: Сын тұрғысынан  ойлай  алады,жеке, жұптық,топтық жұмыс  жасайды, көшбасшышылық жасайды,постер арқылы алған  білімдерін  тиімді әрі ретімен түсінікті  етіп орналастырып, жұмыстарын  қорғайды.Өзара бірлесіп тапсырмалар мен жаттығуларды  анықтай отырып жазуын, талдауын  қалыптастырады.  Өз ойын ашық айтады, сөйлеу мәдениеті, сөздік қоры дамиды.

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: мағынаны үстемелеу, қолдау, жорамал, пікір, сенім, сөйлем мүшесі бола алмайды

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:

Талқылауға арналған сұрақтар:

«Серпілген сауал» әдісі
— -Қыстырма сөз дегеніміз не?

-Қыстырма сөз сөйлемнің қай жерінде кездеседі?

-Таң қалу мағынасын білдіретін қыстырма сөз? Мәссаған

-Жорамалдау мағынасын білдіретін қыстырма сөз? бәлкім

-Сенімділік мағынасын білдіретін қыстырма сөз? әрине Рас ,сөз жоқ

-Өз ойын айту мағынасын білдіретін қыстырма сөз сонымен сөйтіп

-Армандау мағынасын білдіретін қыстырма сөз шіркін

-Күмәндану мағынасын білдіретін қыстырма сөз мүмкін

-Қыстырма сөз қандай сөйлем мүшесін атқарады?

Ишара:

«Адасқан әріптер» ойыны  арқылы  топқа  бөлу.

Алдыңғы білім Құмырсқаның  қанағаты.
Жоспар
Жоспарланған уақыт есебі Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) Ресурстар
Басы

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білу

6 мин

Ұйымдастырукезеңі:

Ынтымақтастық атмосферасын құру.
«Мен сенің бойыңнан мына қасиеттерді көргім келеді…» (өз-өзіңе сенім, бір-біріңе қолдау көрсету, кез-келген затқа жорамал жасау, өз пікіріңді ортаға салу ) тренингі арқылы топқа бөлемін.

(оқушылар мұғалімнің қолындағы адамның әр түрлі қасиеттері жазылған парақшаларды суыру арқылы топқа бөлінеді, қасиеттері бірдей оқушылар бір топқа жайғасады)

Топ ережесі:

1.Тәртіп сақтау;

2.Уақытты тиімді пайдалану;

3.Топ басшысына бағыну;

4.Басқаның пікірін тыңдау;

5.Ұйымшылдық көрсету.

Үй тапсырмасын тексеру:

— Балалар үйге қандай тапсырма беріліп еді?
— Әр қатардағы қыстырма сөздері жазылған карточканы үлестіру.1 топ 2 топ 3 топ

Әйтеуір. Әрине. Бәсе.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар 5 топқа бөлініп отырады

 

 

Топ ережесін пайдалану

 

 

 

Ортасы

Түсіну

3 мин

 

 

 

 

 

 

9 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 7  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

Талдау

4 мин

 

Жаңа сабаққа әзірлік. 

а) «Ой қозғау»
« Бәріміз бірге» кезеңі, сабақты түсінуге дайындық жұмысы ретінде орындалады. Екі бағандағы сөйлемдерді салыстыра оқып, оның мағынасындағы ерекшеліктеріне талдау жасалынады..

Топтық жұмыс, тапсырма арқауы бойынша:

—          Бірінші бағандағы қарамен жазылған

сөз сөйлемде қандай мағына үстеп тұр?

І топ:

Меніңше,бұл – өте мықты адам. Бұл – өте мықты адам.

Бірінші сөйлемдегі қарамен жазылған меніңше сөзі арқылы сөйлеуші өзінің сенімін білдіріп тұр.

ІІ топ:

Біз бүгін, әрине, күндегіден ертерек шығамыз. Біз бүгін күндегіден ертерек шығамыз.

Екінші сөйлемдегі қарамен жазылған әрине сөзі арқылы сөйлеушінің қолдауын білдіріп тұр.

ІІІ топ:

Бәлкім, бұл жұмысты ертеңге қалдырған шығар. Бұл жұмысты ертеңге қалдырған шығар.

Үшінші сөйлемдегі қарамен жазылған бәлкім сөзі арқылы сөйлеушінің жорамалын білдіріп тұр.

Жаңа сабақ.

 

Ой тұжырым (Ереже шығару).

Сөйлемдегі ойға сөйлеушінің қалай қарайтынын білдіретін бірақ өздері сөйлем мүшесі болмайтын сөздер бар. Ондай сөздерді қыстырма сөздер деп атайды.

Топтық жұмыс, тапсырма арқауы бойынша:

Бос орынға тиісті сөздерді қойыңдар

1.Жақып түсінігі бар бала ———-.2.——— ол кезде біз жас едік.3.Осының бәрін ——— ол өзі жалғыз істеген жоқ.

Керекті сөздер: әрине , шынында, меніңше.

Дәптермен жұмыс.

Оқулықпен жұмыс. Дәптерлеріңді ашыңдар

Көркем жазу Ее сөйлем құрау. Елбасы еліне еңбек етті.Еліміздің ерлігі есімізде.

Оқулықпен жұмыс:

62- жаттығу. Берілген  қыстырма  сөздерді қатыстырып сөйлем құра.

Рас, оның айтуынша, сірә, меніңше.

63- жаттығуды дәптерге диктант түрінде тиісті  тыныс белгісін қойып жазады.

Сергіту  сәті.

Шығармашылық тапсырма:

1 топ. Бос орынға тиісті сөзді қойыңыз:

1.              , ертең тоған басындағы суды бұзуға баратыныңызды ескертіп қояйын.

2.Осы жағдай жайлы білмеген шығар,        .

3.       , ол енді осы ауылға оралмай ма?

4. Бүлдіріп қойған соң,         , мен жасадым деп мойындаушы ма еді?

Керекті сөздер: айтпақшы, мүмкін, сіздіңше, әрине.

2 топ.Әр қатардан қыстырма сөзді тауып, бос ұяшыққа салыңыз:

Әрине Тайынша Бірге Шындық
әркім Жеңеше Біреу Шын
Әрекет Көрпеше Бірнеше Шын сөзі
әрқашан меніңше біріншіден Шынын айтсам

 

3 топ. Бос орынға қыстырма сөзді қойыңыз:

1.          , мұндай да қызық болады екен – ау!

2.          , маған ортадағы ат қатты ұнады.

3.          , балаларға мақтанайын деген шығар.

4.           , тұлпар атым болса ғой!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топ болып ақылдасу

өз ойларын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптерді  пайдалану

 

Оқулықты қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4 форматына жазады

 

Топтарға  жеке тапсырма беру

 

Жинақтау

3 мин

 

Бағалау

3 мин

 

 

 

Рефлексия:
— — Балалар, бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім…» рефлексия жазу

Бағалау:

Топбасшының топ мүшелерін бағалауы

Мұғалімнің  бағалауы.

Үйге тапсырма: “Айрықша тапсырма” әдісі:

Үйге тапсырма: 65-жаттығу. «Қызықты  жұмбақта» қандай қыстырма сөздер жасырынып тұрғанын айт.

66- жаттығу. Берілген сөздерді қыстырма сөз ретінде қатыстырып, сөйлем құрап жазу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикерге жазады

 

 

Топ  басшыларының  бағалауы

 

Күнделікке жазу

Қосымша мәліметтер
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бағалау – оқушы білімін

тексеруді  қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-

Денсаулық және қауіпсіздік.

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Саралау, оқыту өз бетінше жаттығулар кезінде мұғалім қолдауының алмасуы арқылы іске асады. .

 

Әдебиеттік оқу және сурет,музыка пәндерімен пәнаралық байланыс бар.
Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?  Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағалау.

 

Ең жақсы өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

 

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

 

Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе

жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?

 

 

Конкурстар мен олимпиадалар - https://talimger.kz

Республикалық қашықтық олимпиадалар — http://clever.zti.kz

Республикалық конкурстар, курстар, конференциялар мен олимпиадалар — https://ukz.kz

Конкурстар, конференциялар және олимпиадалар — https://tarim.kz

Халықаралық семинарлар, олимпиадалар мен конкурстар — https://mriks.ru

Халықаралық педагогтар ассоциациясы - https://iae.su

Конкурстар мен олимпиадалар - https://kzu.kz