Сабақтың тақырыбы:Көрсеткіштік функция және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Көрсеткіштік теңдеу ұғымын және оны шешу тәсілдерін меңгерту.
Дамытушылық:Көрсеткіштік теңдеулермен олардың жүйесін шешу дағдысын
қалыптастыру.Білім байқауы барысында бір-бірін сыйлауға,
қарым- қатынас жасай білуге дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Дәлдікке, ұқыптылыққа, өз ойларын еркін айтуға, белсенділікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Білім деңгейін байқау сабағы.
Сабақтың көрнекілігі:Интерактивті тақта,Power Point презентациясы,
математикалық диктант,тест тапсырмасы,формулалар.
Сабақтың жоспары:
- Ұйымдастыру кезеңі.
- Сабақтың мақсатымен таныстыру.
- Математикалық диктант.
- Теңсіздік шешу.
- График бойынша функцияны анықта.
- Сандарды салыстыруға есептер шығару.
- Көрсеткіштік теңдеу тарихынан.(үй тапсырмасы,жеке оқушы)
- Деңгейлік тапсырма.
- Тест тапсырмасын орындау.
- Рефлексия.
- Үй тапсырмасын беру.
- Бағалау.
- Сабақтың аяқталуы.
Сабақтың барысы:
- Оқушыларды отырғызу,түгелдеу,тиышталдыру.
- Бүгінгі сабақтың мақсаты « Көрсеткіштік функция » тақырыбынан алған білім деңгейлеріңді анықтау.
- Математикалық диктант.
- Көрсеткіштік функция формуласын жаз.
- Егер а>0 ,а≠1 болса,онда функциясы қалай аталады?
- Көрсеткіштік функцияның анықталу облысы қай аралықта жатады?
- Көрсеткіштік функцияның мәндер облысы қай аралықта жатады?
- Егер а>1 немесе 0<а<1 болса,онда функция графиктері қалай орналасады?
- Есептер шығару.
№306
Теңсіздікті шешу.
а)
х≥3
ә)<
<
х<-2
б)
х≥0
в)
х≤2
г)>4
>
х<-2
ғ)(0,1)х<0,01
(0,1)х<(0,1)2
х>2
- №307.
Функция графигін салу.
а)
ә)
б)
в)
- Сандарды салыстырыңдар.
№310
а)және
>
ә) және
>
б)және
>
в) және
<
г)және
<
ғ)және
<
- Көрсеткіштік теңдеу тарихынан.
Жеке оқушының іздену жұмысы.
- Деңгейлік тапсырма
№316
І деңгей ІІ деңгей ІІІ деңгей
а) ә) б)
- Тест тапсырмасы.
Өзіңді тексер!
- Теңдеуді шеш:
а)х=4
ә)x=5
б)x=3
- Функция графигі қалай орналасқан?
а)өспелі
ә)кемімелі
б)у осіне параллель
- Теңдеуді шеш:
а)5
ә)-0,5
б)2
- Теңдеуді шеш:
а)6
ә)5
б)4
- функциясының х=1 болғандағы мәнін тап.
а)3
ә)15
б)5
- Рефлексия.
- Бүгінгі сабақ ұнады ма?
- Сабақ несімен қызықты болды?
- Сабақтың ұнамаған жерлері бар ма?
- Сабақта өз біліміңді көрсете алдың ба?
- Үй тапсырмасын беру.№309
- Бағалау.
Оқушыларды бағалау парағымен бағалау.
- Сабақтың аяқталуы.
Бағалау парағы
№ | Аты-жөні | Математикалық диктант | Тест тапсырмасы | Қорытынды
баға |
1. | ||||
2. | ||||
3. | ||||
4. | ||||
5. | ||||
6. | ||||
7. | ||||
8. | ||||
9. | ||||
10. | ||||
11. | ||||
12. | ||||
13. |
Өзіңді тексер!
- Теңдеуді шеш:
а)х=4
ә)x=5
б)x=3
- Функция графигі қалай орналасқан?
а)өспелі
ә)кемімелі
б)у осіне параллель
- Теңдеуді шеш:
а)5
ә)-0,5
б)2
- Теңдеуді шеш:
а)6
ә)5
б)4
- функциясының х=1 болғандағы мәнін тап.
а)3
ә)15
б)5
Оқушының аты-жөні_________________________
Бағасы___________