Ханталапай ойыны туралы түсінік

Қазақ тілі және әдебиеті
Ханталапай ойыны туралы түсінік

Мақала авторы: Режабова Жадра Нуралықызы
Жұмыс орны: Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют аудан Краснознаменное орта мектебі КММ
Лауазымы: Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Порталға жариялану мерзімі: 09.05.2017


Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют аудан Краснознаменное орта мектебі КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Режабова Жадра Нуралықызы
жоғарғы білімді
ҚАЗАҚ ТІЛІ
Тақырыбы:
Ойын Мектебі: Краснознаменное орта мектебі
Күні,айы:
8.04.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Режабова Жадра Нуралықызы
3 – сынып Сабаққа қатысқан оқушылар саны: 9 Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
Оқу мақсаты «Ханталапай» ойынының ережесімен танысады. Ұлттық ойынға деген қызығушылықтары артады. Қанша асық барын айта алады.
Күтілетін нәтиже Барлық оқушылар:
«Ханталапай» ойынының ережесін түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі:
Тақырып бойынша белсенді лексиканы еркін қолдана алады, тақырып бойынша өзара сөйлесе алады.
Кейбір оқушылар:
Басқа да асық ойындарын атай алады.
Сабақтың кезеңдері Уақыты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басталуы

3 минут

Сәлеметсіздер ме, оқушылар!
Сыныпта кім кезекші?
Бүгін қандай күн?
Бүгін нешесі?
Бүгін сабақта кім жоқ?
Қазір балалар сендерді шаттық шеңберіне шақырамын!
Шаттық шеңберді «Ауа райы» жаттығуын орындау арқылы ұйымдастыру.
Мақсаты: Оқушылардың зейіні мен сабаққа назар аударуды бағыттау. Ынтымақтастықта жұмыс істей алуды қалыптастырады.
— Бүгінгі КАЗГИДРОМЕТ орталығының болжамы бойынша
— О.Қазақстанда күн ыстық;
— С.Қазақстанда күн суық;
— Б.Қазақстанда қатты жел тұрады;
— Ш.Қазақстанда жаңбыр жауады. Сәлеметсіз бе!
Кезекші орнынан тұрып жауап береді.

Шаттық шеңберіне тұрады

қолдарын соғады
қолдарын үрлеп секіреді
үрлеп, қодарын желпиді
орындарында тұрып қол соғып, айналады

Эмоциялық

әлеуметтік

Үй жұмысын тексеру
5 минут
Сұрақ-жауап әдісі. «7 ғажайып сан» ойыны.
1. Сенің мектебіңде спортзал бар ма?
2. Спортзал қандай?
1. Оқушылар спортзалда не істейді?
2. «Жаттығу» сөзін аудар
1. Сен спортпен айналысасың ба?
2. «Жарыс» сөзін аудар
1. Біздің спортзал нешінші қабатта?
2. «Денсаулыққа пайдалы» сөзін аудар
1. Сен таңертең жаттығу жасайсың ба?
2. «Шеңбер» сөзін аудар
1. «Футбол» сөзінде неше буын бар?
2. «Жүгіру» сөзін аудар
1. Дене шынықтыру сабағында не істейсіңдер?
2. «Жеңімпаз» сөзін аудар Сандардың ішіндегі сұрақтарға жауап береді Эмоциялы, әлеуметтік сандар
Сабақтың ортасы

Сабақты пысықтау

1 минут Топтарға бөлу.
Қоржындағы асықтар арқылы түстеріне қарай топқа бөлу. Асықтарды таңдап алып, түстер бойынша топтарға бөлінеді. асықтар
5 минут

1 минут

2 минут

4 минут

1 минут

5 минут

5 минут

4 минут

4 минут

Дәптерлеріңді ашып бүгінгі күнді жазыңдар. Бүгінгі тақырып «Ойын»
Жаңа сөз:
Ойын – игра — game
Ойын дегеніміз не?
Қандай ойындар білесіңдер?

1-тапсырма. «Топта неше асық бар?»
Топтарында неше асық барын және түстерін айтады.

2-тапсырма. Сұраққа жауап бер.
Сенде асық бар ма?

3-тапсырма.Оқулықта 132 бет
Үнтаспаны тыңдап, қайталату. Оқу.
-Асық ойнайсың ба?
-Иә, ойнаймын.
-Балалар, тағы кім асық ойнайды?
-Мен!

«Ханталапай» ойынымен таныстыру.
Ханталапай қазақтың ұлттық асық ойыны. Шеңберге отырып кім көп асық жинайды, сол жеңімпаз атанадаы.
Диалогтік оқу
4-тапсырма. 133 бет.Үлгіні оқу.
-Ал, кәнеки, балақай, Кел, ойнайық «Ханталапай»!
-Кімде қанша асық бар?
-Менде үш асық бар.
-Менде бес асық бар.
-Балалар, кім жеңді?
-Әсет. Әсетте бес асық бар.
Сергіту сәті: Ойын «Ханталапай»
Шарты: Шеңбер құрып отырып, мұғалім «Ал, кәнеки, балақай, Кел, ойнайық! «Ханталапай»! – деп асықтарды шашып жібергенде қатысушылар көп асық жинап алады.

5-тапсырма. Топтық жұмыс:Диалог құрастыру
«Үстел», «бес», «жеңді»

6-тапсырма. Топтық жұмыс: «Суретті ретімен орналастыр» Диалог бойынша ойын ережесіне сай суреттерді орналастыру.
-«Ханталапай» ойынының ережесіне сай суреттерді ретімен орналастырасыңдар.
-Ал, кәнеки, балақай, Кел, ойнайық «Ханталапай»!
-Кімде қанша асық бар?
-Менде үш асық бар.
-Менде бес асық бар.
-Балалар, кім жеңді?
-Әсет. Әсетте бес асық бар. Күнді дәптерлеріне жазып, тақырыппен танысады. Жаңа сөзбен танысып, мағынасын айтады.

1 топ. Біздің топта 3 асық бар, түстері сары.
2 топ. Біздің топта 3 асық бар. түстері қоңыр.
3 топ. Біздің топта 3 асық бар, түстері жасыл.

Сұраққа жауап жазады, оқиды.
-Иә, менде асық бар.

Тыңдап, қайталайды, оқиды.
-Асық ойнайсың ба?
-Иә, ойнаймын.
-Балалар, тағы кім асық ойнайды?
-Мен!

Диалог оқиды.
-Ал, кәнеки, балақай, Кел, ойнайық «Ханталапай»!
-Кімде қанша асық бар?
-Менде үш асық бар.
-Менде бес асық бар.
-Балалар, кім жеңді?
-Әсет. Әсетте бес асық бар.

Шеңбер құрып отырып ойынды ойнайды. Көп асық жинайды.

1 топ. «үстел»,
2 топ. «бес»,
3 топ. «жеңді»

Ойын ережесіне сай топтар суреттерді ретімен орналастырады.

әлеуметтік

әлеуметтік

Әлеуметтік
Жарайсыңдар!

әлеуметтік

Әлеуметтік

слайд

Асықтар

Дәптерлері

Үнтаспа, оқулық

Слайд

Оқулық

Қоржындағы асықтар

Үлестірмелі қағаздар

суреттер
Бағалау

2 минут
Топтық бағалау.

Әр оқушыны бағалау. Топтар қол соғу арқылы бір-бірін бағалайды

әлеуметтік 3-бір рет, 4- екі рет,5 — үш рет қол соғады
Эмоциялы
Үй жұмысы
1 минут
Үй жұмысы: 133бет 4-тапсырма оқу Үй жұмысын күнделіктеріне жазады.
Сабақтың соңы 2 минут
Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылармен кері байланыс орнату.
Түсінбеген жағдайдағы смайилик

Түсінікті, керемет смайилигі
. Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегенін, қызық әрі жеңіл болғанын және қиындық туғызғандығын смаийликтер арқылы білдіреді. смайиликтер
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе не?
1: Оқушылар сабаққа белсене қатысты.
2:Ұлттық ойындарды оқушылардың есте сақтауы.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1: Көптеген әдістерді қолдансам
2:

Конкурстар мен олимпиадалар - https://talimger.kz

Республикалық қашықтық олимпиадалар — http://clever.zti.kz

Республикалық конкурстар, курстар, конференциялар мен олимпиадалар — https://ukz.kz

Конкурстар, конференциялар және олимпиадалар — https://tarim.kz

Халықаралық семинарлар, олимпиадалар мен конкурстар — https://mriks.ru

Халықаралық педагогтар ассоциациясы - https://iae.su

Атаулы ертегілер - https://hansunqar.kz