Attention: Information about the quality of the article, certificate, reference and journal types are available only to the author of the article or correspondent of the journal.

Ультрадыбыстық датчиктер

Computer science
Ультрадыбыстық датчиктер

Author: Күселбаева Әсем Мейрамқызы
Job: БҚО, Теректі ауданы, "Ақсуат жалпы орта білім беретін мектебі" КММ
Position: Информатика пәні мұғалімі
Date of publish: 25.11.2021
Publisher: К.


Бөлім:

Робототехника

Күні:

 

Сынып:

Сабақ тақырыбы

Ультрадыбыстық датчик

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

 

4.5.1.2 ультрадыбыстық датчикті пайдалану

Сабақ мақсаты

объектіге дейінгі қашықтықты анықтау үшін ультрадыбыстық датчикті қолдану.

 

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

 

 

 

 

4 мин.

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

3 мин

Ұйымдастыру сәті.

Қатысушыларды тексеру.

Сәлемдесу. Конфеттер таратып, түсі арқылы екі топқа бөлу.

Өткенді қайталау:

Оқушыларға робот құрығыларының суреттері таратылады. Оқушылар олардың атауын және қызметін анықтап айтуы керек. Ой жинақтауға 1 мин уақыт беріледі.

Өткен сабақтағы жаңа сөздерді қайталау. Ол үшін топтарға үш тілде сөздердің қиындылары таратылады. Оқушылар үш тілде сәйкестендірулері тиіс.

Іс-әрекет –движение – Action

Рульдік басқару – рулевое управление – Move steering

Сақтау – Сохранить – Save

Енгізу – Загрузить – Download

Бағдарлама – Программа – Program

 

Сабақ тақырыбын анықтау.

Ұшатын тышқанның кеңістікте қалай бағдарланатыны туралы бейнеролик көру.

Сұрақтарға жауап беруді ұсыну:

* Тышқан алдындағы кедергіні қалай анықтайды?

• Қандай шамалардың мәнін осындай датчиктің көмегімен анықтауға болады?

* Ультрадыбысты қандай жағдайларда қолдануға болатын мысал келтіріңіз(Автоматты есіктер, жаяу жүргіншілер жолдары, парктроник, жарықты қосу/өшіру)

* Қандай кәсіптердің адамдары ультрадыбыстық датчигі бар роботты қолданады және қалай пайдалана алады?

Мұғаліммен амадасады. Конфет түстері арқылы топқа бөлінеді.

 

 

Оқушылар робот құрылғыларының қызметтерін айтады.

 

 

 

 

Оқушылар 3 тілде берілген сөздерді өзара сәйкестендіреді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бейнеролик көреді, сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түрлі түсті конфеттер

 

 

 

Робот бөлшектерінің суреттері

 

 

Сөз қиындылары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?

v=5cn84tIwbJ4

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

11 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

«KWL» кестeсінің бірінші және екінші бағанына стикерге жазып жабыстыру

Know

Want

 learning

Learned

 

 

 

Жұппен жұмыс істеу. Датчиктің құрылымын қарастыру, онымен жұмыс істеу ережелерімен танысу. Оқушылар датчикті роботқа қосып, компьютерде мәндерді анықтайды.

 

Сыныппен жұмыс

 

Ультрадыбыстық датчикті пайдалана отырып, эксперимент жүргізу. Қабырғадан немесе кедергілерден 15 см қашықтықта тоқтауы тиіс тік сызықпен қозғалатын роботтың бағдарламасын жазу.

 

Практикалық жұмыс:

Топпен жұмыс:

Робот тура жүрсін және оның алдында кедергі болсын. Робот тоқтағаннан кейін, ол 180 градусқа бұрылады және кедергіден алыс 5 айналым тікелей алға өтеді.

Дескриптор:

– Рульдік басқару блогын  роботты алға жүргізу үшін қолданады

– Ожидание блогын қолданып, ультрадыбыстық датчик режимін іске қосады

-Рульдік басқару блогын өшіреді

-Дыбыс блогын қолданып, Hom2  дыбысын орналастырады

 

 Қалыптастырушы бағалау: Ауызша мадақтау

 

Vacabulary(Жаңа сөздер):

Дәптерге жазғызу, бірге оқу.

Датчик – датчик – sensor

Түс датчигі  – Датчик цвета – Color sensor

Жанасу датчигі – Датчик касания –  Touch sensor

Ультрадыбыстық датчик- ультразвуковой датчик – Ultrasonic sensor

«KWL» кестeсінің бірінші және екінші бағанына стикерге жазып жабыстырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма критерийлерін мұғаліммен бірге құрастырады. Оқушылар топта робот программасын орындайды. Роботқа салып, нәтижесін көрсетеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақта өтілген жаңа сөздерді дәптерлеріне жазып, жаңа сөздерді мұғаліммен бірге бірнеше рет қайталап оқиды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Датчиктің жұмысы туралы қосымша ресурс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

1 мин

Сабақты бекіту.

Компьютерде 4 сынып CDдискідегі тапсырмаларды орындау

 

      Қалыптастырушы бағалау: Ауызша мадақтау

 

         «KWL» кестeсінің үшінші бағанға стикерге жазып жабыстыру

Know

Want

 learning

Learned

 

 

 

 

Үй тапсырмасы: Ультрадыбыстық датчик. Оқу. Жаңа сөздер жаттау

Рефлексия

     

CDдискідегі тапсырмаларды орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«KWL» кестeсінің үшінші бағанға стикерге жазып жабыстырады

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады

 

 

Көңіл күйлерін стикерді сәйкес смайлға жабыстырып кетеді

5 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               

 

List of portals for teachers and students

  1. Linguistic Olympiads - https://wonder.zti.kz
  2. Olympiads on the basics of primary education - https://kokon.kz
  3. Cyber Olympiad in Italian drafts - https://doiby.zti.kz
  4. Intellectual Cyber Chess Olympiads - https://chess.zti.kz
  5. Competitions, conferences, olympiads - https://kzu.kz
  6. Republican competitions, courses, conferences, and olympiads, and courses - https://ukz.kz
  7. Intellectual competitions, conferences, and olympiads - https://tarim.kz
  8. The methodical journal for teachers - https://adisteme.kz
  9. Republican Distance Olympiads – https://clever.zti.kz
  10. Competitions, conferences, olympiads - https://talimger.kz
  11. Smart Library - http://w.zti.kz/crviy