Attention: Information about the quality of the article, certificate, reference and journal types are available only to the author of the article or correspondent of the journal.

Түбір мен қосымша

Basics of primary education
Түбір мен қосымша

Author: Мұхамед Оралгүл
Job: Ақмола облысы, Ерейментау ауданы, Еркіншілік ауылының ЖОББМ
Position: Бастауыш сынып пәні мұғалімі
Date of publish: 02.11.2021
Publisher: Н.


 

Пәні: Қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Дені саудың – жаны жау»

Сынып:3

Мектеп: Еркіншілік ауылының ЖОББМ

Мұғалім: Мұхамед Оралгүл

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы Спорт жарысына қатысамын

Сөз құрамы

Түбір мен қосымша

Оқу мақсаты 3.4.2.1 Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушы: балаларға сөз құрамы соның ішінде түбір және  қосымшалары туралы кеңірек мағлұмат айта алады.

Көптеген оқушылар: оқушылар түбір сөз бен қосымшалы сөздерді ажарата алады. Түбір сөздерге тиісті қосымшалар жалғай алады.

Кейбір оқушылар: жұмысы барысында дұрыс талдаулар жасай біледі.

Бағалау критерийлері Берілген сөздерді сөз құрамына қарай талдап, түбір мен қосымшасын ажыратады.
Тілдік мақсат Түбір мен қосымша, жұрнақ, жалғау

Корень , суффикс и окончание.

Құндылықтарды дарыту Денсаулықтың мықты болу үшін спортпен шұғылдануға тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс Музыка, математика

 

Бастапқы білім Сөз құрамы

 

Сабақтың барысы
Сабақтағы жоспарланған кезеңдер Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет Ресурстар
Сабақтың басы Психологиялық  дайындық

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз.

Орнымызға отырып,

Өзара көз тастаймыз.

Жаңа білім алуға,

Алға қарай бастаймыз.

Сәтті болсын сабағымыз,

Ашық болсын қабағымыз.

Топқа бөліну(сурет бойынша)

Спорт түріне байланысты бөлу.

Боксшылар

Шаңғышылар

Футболшылар

Өткенді пысықтау. «Кофе таяқшалары»әдісі

Таяқшаларда оқушылардың аты – жөні жазылған, таяқшаларды таңдап, сұрақ қойылады.

ҚБ: кубок суреті арқылы бағалау.

Үй тапсырмасы

30 – жаттығу.Тірек сөздерді пайдаланып, «Жеңіс» тақырыбында мәтін құрап жазу.

31 – жаттығу.Сурет бойынша әңгіме құрау.

Спорт түрлері туралы зерттеу

 

Қимылмен көрсету

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер

Кофе таяқшалары

 

Сабақтың ортасы Бейнефильм тамашалау.

Ашық сұрақтар қою.

–          Бейнефильм не жайында болды?

–          Түбір дегеніміз не?

–          Қосымша дегеніміз не?

ҰЖ.Топ атауларына тоқталу.

боксшылар

шаңғышылар

футболшылар

Түбір мен  қосымшаны ажырату.

ҚБ:  мұғалім мадақтамасы

Оқулықпен жұмыс

32 – жаттығу. Кестедегі сөздерді оқы.

–          Кестеге қарап, түбір мен қосымшаның  өзгешелігін тауып көр.

–          Түбір сөздерде мағына бар ма? Қосымшада ше?

–          Өз қорытындыңды төмендегі ақпаратпен салыстыр.

Ережені оқып, салыстыру.

Тыңдалым. 33 – жаттығу

Тақырып бойынша мәтіннің не туралы екенін болжа. Мәтінді тыңда.

Топпен жұмыс.

Тапсырма

Боксшылар тобы.Мәтін не туралы айтылған? Мәтінді әрі қарай жалғастыр.

Шаңғышылар тобы. Тәукенің бұдан кейінгі әрекеті қандай болады деп ойлайсыңдар?

Футболшылар тобы. Мәтіндегі қарамен  берілген сөздерді түбір мен қосымшаға ажырат.

ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы топтар бір – бірін бағалайды.

Дәптермен  жұмыс

34 – жаттығу.Өлеңді көшіріп жаз.

Жұппен жұмыс

Өлеңде қарамен берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат.

ҚБ: жұптар бір – бірін   бағалайды.

Жеке жұмыс

35 – жаттығу.Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзге әңгіме құра.

ҚБ: кубок суреті арқылы бағалау, мадақтау.

Сергіту сәті

«Қыдырып қайтайық»

Тақтамен жұмыс

36 – жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап.

Әр топтан бір оқушыдан шығару, жұмбақ шешуіндегі сөзді сөз құрамына талда.

ҚБ: кубок суреті арқылы бағалау.

«Тест»

ҚБТ

Тапсырма.Сөздерді оқы. Түбір сөздерге тиісті қосымшаларды сәйкестендір.

Берілген сөздерді сөз құрамына талдап, кестеге жаз.

Татулық, адалдық, мектепке, саяхаттан, әңгімешіл, спортшы, денсаулық

Дескриптор 

– түбір сөздерді тиісті қосымшалармен сәйкестендіреді;

– берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажыратып жазады.

 

Бейнефильм

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы Қорытынды

Боксшылар тобы рингке бүгінгі сабақтан алған әсерлері бойынша өз пікірлерін жазады, жапсырады.

Шаңғышылар алаңға бүгінгі сабақтан алған әсерлері бойынша өз пікірілерін жазады, жапсырады.

Футболшылар тобы қақпаға бүгінгі сабақтан алған әсерлері бойынша өз пікірін жазады, жапсырады.

Үй тапсырмасы

37 – жаттығу

Хабарландыруды оқу.Сұрақтарға жауап беру.

Ереже жаттау.

List of portals for teachers and students

  1. Linguistic Olympiads - https://wonder.zti.kz
  2. Olympiads on the basics of primary education - https://kokon.kz
  3. Cyber Olympiad in Italian drafts - https://doiby.zti.kz
  4. Intellectual Cyber Chess Olympiads - https://chess.zti.kz
  5. Competitions, conferences, olympiads - https://kzu.kz
  6. Republican competitions, courses, conferences, and olympiads, and courses - https://ukz.kz
  7. Intellectual competitions, conferences, and olympiads - https://tarim.kz
  8. The methodical journal for teachers - https://adisteme.kz
  9. Republican Distance Olympiads – https://clever.zti.kz
  10. Competitions, conferences, olympiads - https://talimger.kz
  11. Smart Library - http://w.zti.kz/crviy