Бөлімі: |
Толқындық оптика |
Сабақтың тақырыбы: |
Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.6.1.1 – жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: |
Жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру; Жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электрмагниттік табиғатын дәлелдеуді үйрену Жарықтың табиғатына деңгейлік тапсырмаларды өз бетімен орындау |
Бағалау критерийлері
|
Жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіруді біледі; Жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электрмагниттік табиғатын дәлелдеуді үйренеді. Жарықтың табиғатына деңгейлік тапсырмаларды өз бетімен орындай алады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сұрақтарға жауап беру: 1.Заманауи физикада жарық табиғаты туралы қандай көзқарастар бар? Бұл көзқарастардың авторлары кімдер? 2. Ең алғаш жарық жылдамдығын анықтаған кім?Қандайәдіспенанықтад |
Сұрақ жауап әдісі бойынша білім алушылардың өтілген сабақ бойынша білімдері тексеріледі.
|
Дискриптор: -Берілген сұрақтарға жауап береді |
Физика 11 Арман ПВ баспасы Жаратылыстану математикалық бағыт §18 Жарықтың электромагниттік табиғаты |
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс |
1-тапсырма: Майкельсон қондырғысын қолданып, жарықтың жарықкөзінен бақылаушыға дейінгі қашықтықты жүріп өткен уақытынқалай анықтауға болады? |
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор -Тапсырманы орындайды
|
Презентация
|
Жеке жұмыс 16 мин |
2-тапсырма 124-суретте берілген А.Майкельсон қондырғысынқарастырыңдар. И.Физо қондырғысымен салыстырыңдар.Қолданылған қондырғылардың ұқсастықтары мен айырмашылықтары неде?
|
Дескриптор: -Қолданылған қондырғылардың ұқсастықтары мен айырмашылықтар неде екенін анықтайды
|
ДК экраны Презентация
|
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
|
Білім алушыларға нұсқаулық Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер: A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз? B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз? |
Нәтижені талдайды. Бір бірімен пікір алмасады. |
Білім алушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар.
|