Экономика және меншік

Экономика
Экономика және меншік

Мақала авторы: Калдыгулова Акмарал
Жұмыс орны: Жаңаөзен қаласы,№7 орта мектеп
Лауазымы: құқық пәні мұғалімі
Порталға жариялану мерзімі: 19.05.2016


«Бекітемін»

_________________

28.10.2015жыл

 

9 сынып Адам.Қоғам.Құқық
Сабақтың

тақырыбы

Экономика және меншік
 

 

 

 

 

Мақсаты

Экономика және меншік туралы мағлұмат беру;

Меншіктің түрлерімен және экономика жүйелерімен таныстыру;

Логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру, жан-жақты ізденіп, өздігінен баға бере білуге дағдыландыру;

Әртүрлі тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру;

ҚР-ның Конституциясынан мағлұмат бере отырып, құқықтық білімдерін жетілдіру;

Өз еліне, жеріне пайда тигіземен деген құштарлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу;

 

Ресурстар

9 сынып оқулығы, стикер, фломастерлер, кері байланыс парақшасы, бейнеролик, білім ағашы, презентация;
 

Оқыту

нәтижесі

Экономиканың ел үшін маңызды екенін ұғынады;

Оқушылар экономика және меншік туралы және ҚР-ның Конституциясының 6,25,26-баптары туралы біледі;

Оқушылар алған білімдерін өмірде қолдана біледі;

Топтық жұмыста бірігіп жұмыс жасауға дағдыланады;

 

 

Модульдер

№1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер

№2.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

№3.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

№4.Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану

№7.Оқытуды басқару және көшбасшылық

Оқыту

 әдістері

Топтық жұмыс, миға шабуыл, постермен жұмыс, кластер, семанткикалық карта, бесжолды өлең;
      Негізгі ұғым Экономика, меншік, жекеменшік, кәсіпорыын, Конституция
Кері байланыс Өзін-өзі бағалау, кері байланыс парақшасы
Кейінгі тапсырмалар №12Нарықтық қатынастар және ақша тақырыбына дайындалып келу

 

Сабақтың барысы Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
 

Ұйымдастыру кезеңі.

3 минут

 

Ынтымақтастық атмосферасын құру. Сыныпты топқа бөлу (суреттер  арқылы)

Психологиялық тренинг

Білім ағашымен таныстыру

 

 Оқушылар амандасады.

Үш  топқа бөлініп отырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы

7 минут

Үй тапсырмасын қайталау мақсатында үш топқа сұрақтар беру арқылы жауап алу және қорытынды жасау

1.Қажеттілік

2.Ағымдық қажеттіліктер

3.Ұзақ мерзімді қажеттіліктер

4.Экономика сөзінің мағынасы

5.Маслоудың қажеттілік пирамидасы

6.Экономика дегеніміз не?

7.Өндіріс

8.Өндіріс факторлары

9.Жер ресурсы

10.Капитал ресурсы

11.Еңбек ресурсы

12.Кәсіпкерлік

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Жауаптығын дұрыстығын тексереді.

Ойларын тиянақтайды.

Үй тапсырмаларын қорытындылайды.

 

 

Жаңа сабақ

18 минут

 

 

 

 

 

Постермен

жұмыс

Топтық жұмыс.

Оқушылар кластер әдісі арқылы постермен жұмыс жасайды.

1.Экономика деген не?

2.Меншік деген не?

3.Кәсіпорын деген не?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды. Экономика, меншік, кәсіпорын сөзінің мағыналарын ашады.

Өз ойларын ашық айтып, берілген тапсырманы қорғап шығады.

 

 

 

 

 

Миға

шабуыл

 

Берілген ұғымдарға экономикалық сөздіктер жазу.Экономика, меншік, кәсіпорын не бизнес сөздері.

Э-экспорт,экономика

К-компания,кредит

О-олигополия,отбасы

Н-несие,нарық

М-меншік,монета

И-импорт,инфляция

А-ақша,айырбас,алтын

 

М-монета,мемлекет,меншік

Е-евро,еңбек

Н-нумизматика,несие

Ш-шығын,шарт

І-іскерлік

К-компания,кәсіпорын

 

Б-банк,бюджет,баға,баланс

И-импорт,ипотека,инфляция

З-завод,зейнетақы

Н-несие,нарық

Е-евро,еңбек

С-салық,сауда,сум,сом

Берілген сөздерге экономикалық сөздер жазады.

Топ болып жұмысты қорғап шығады.

Сергіту сәті

3 минут

Оқушыларды сергіту барысында қимылдап, билеп, демалдыру Оқушылардың көңілі көтеріліп демалады
 

 

 

Бес жолды өлең

 

1.Экономика

2.Меншік

3.Кәсіпорын

Берілген сөздерге бес жолды өлең құрау керек

Берілген сөздермен жұмыс жасайды.

1.Экономика

2.Қиын, ауыр

3.Дамиды, өрлейді, құлдырайды

4.Еліміздің экономикасы дамып келеді

5.Ғылым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытындылау

10 минут

1.Өтілген тақырыпты қорытындылау барысында семантикалық карта тапсырмасын орындайды.

 

2.Экономистер туралы мағлұмат беру

1.Аристотель

2.Карл Маркс

3.Фридрих Энгельс

4.Н.Ә.Назарбаев

 

3.ҚР-ның Конституциясынан мағлұмат беру

6-бап:ҚР-да мемлекеттік меншік пен жеке меншік танылады және бірдей қорғалады.Жер және оның қойнауығ су көздері,өсімдіктер мен жануарлар дүниесі,басқа да табиғи ресурстар мемлекет меншігінде болады.

25-бап:Тұрғын үйге қол сұғылмайды.Соттың шешімінсіз тұрғын үйден айыруға және басып кіруге, тексеруге және тінтуге заңмен белгіленген реттер мен тәртіп бойынша жол беріледі.

26-бап:ҚР-ның азаматтары заңды түрде алған қандай да болсын мүлкін жекеменшігінде ұстай алады.Соттың шешімінсіз ешкімді өз мүлкінен айыруға болмайды.

2015 жыл ҚР-сы үшін айтулы мерекелерге толы ерекше жыл болдыҚмірмен байланыстыра отырып викториналық сұрақтар беру

Топ болып тапсырманы орындайды.

Семантикалық картамен берілген сұрақтарға «ия» немесе «жоқ» белгісін қойып отырады.

 

Эконоика ғылымының ұлы тұлғалары туралы ақпарат алады.

 

ҚР Конституциясының  6,25,26-баптарымен танысады.Өмірлік тәжірибеде қолдануға болатынын түсінеді.

 

Викториналық сұрақтарға

жауап береді.Еліміздің биылғы 2015жылы аталып өткен мерекелері туралы біледі.

 

Бағалау

Кері байланыс

4 минут

Білім туралы мақал-мәтелдер сұрау арқылы сабақты аяқтау.

«Бес саусақ» әдісі бойынша кері байланыс жасау, сабақ туралы оқушылардың пікірін,ойын білу.

Білім ағашына жапырақтар жапсырады

Білім туралы мақал-мәтелдерайтады.

Кері байланыс жасайды

Білім ағашына жапырақтар жапсырады

 

Конкурстар мен олимпиадалар - https://talimger.kz

Республикалық қашықтық олимпиадалар — http://clever.zti.kz

Республикалық конкурстар, курстар, конференциялар мен олимпиадалар — https://ukz.kz

Конкурстар, конференциялар және олимпиадалар — https://tarim.kz

Халықаралық семинарлар, олимпиадалар мен конкурстар — https://mriks.ru

Халықаралық педагогтар ассоциациясы - https://iae.su

Атаулы ертегілер - https://hansunqar.kz