Отбасы бюджетін жоспарлау

Ашық сабақтар
Сарсенева Рахима Есимкановна, Отбасы бюджетін жоспарлау

Мақала авторы: Сарсенева Рахима Есимкановна
Жұмыс орны: Интернационал орта мектебі
Лауазымы: Қазақ тілі мен әдебиет мұғалімі
Порталға жариялану мерзімі: 10.12.2018


САБАҚТАР ТОПТАМАСЫНЫҢ ОРТАҚ ТАҚЫРЫБЫ: Отбасы бюджетін жоспарлау
Бұл сабақтар аясында не туралы сөз болады: оқу жоспарының бұл бөлігі оқушыларды «Отбасы бюджетін жоспарлау» модулі бойынша білімдерін жинақтауға үйретеді; баяндауға үйренеді
Пән бойынша оқу мақсаты: оқушылардың сөз байлығын молайту, баяндау туралы түсінік қалыптастыру. Пән бойынша лексика мен терминология: баяндау
Сабақтың тақырыбы: Сабақтың мақсаты: Кіріктірілетін модульде әдіс-тәсілдерді қолдану Күтілетін нәтижелер Оқушылардың жұмысқа қатысуын қамтамасыз ету
1 Отбасы бюджеті неден тұрады? Жаңа сөздерді игеру,өмірде пайдалану, баяндауды  түсінуі және тәжірибеде қолдану ережесін білуі тиіс Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану:

Жаңа берілген сөздерді көрсету,

 

 

 

 

 

 

 

 

Сын тұрғысынан ойлауға үйрету:

Ой толғау

 

 

 

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер:

«Мозаика» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жас ерекшелігіне байланысты оқыту: А,В,С деңгейлі тапсырмалар;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талантты және дарынды оқушылармен жұмыс:

Ыстық орындық

 

 

Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау: бағдаршам, бағалау парағы;

 

-Оқушылар берілген тақырып бойынша жаңа сөздерді қолданудың жолдарын біледі.

 

-Сөйлемде оған талдау жасай алады.

 

 

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (ассорти ойыны);

Жұп және тақ сандар  бойынша топқа бөлу.

 

Үй тапсырмасын сұрақ-жауап әдісімен тексеремін; 3-жаттығуды жұп бойынша бірін-бірі тексереді. Мақсаты – біреудің қатесін түзету арқылы өзі де білімді пысықтайды, құрдастық оқыту жүзеге асады;

 

«Баяндау дегеніміз қалай түсінесіздер?» тақырыбында шағын топ ішінде ой толғайды;

 

Топтық жұмыс барысында топта ең үздік деген жұмысыты келесі топқа түсіндіру, талқылауы, барлық оқушылардың постер жасауы;

 

«Мозаика» әдісі арқылы тақырыпты өзара талқылау. Мақсаты – оның топты жұмыс істеу үшін құрылымдауы, оқушыға сөйлеуге және тыңдауға мүмкіндік беруі;

 

А, В, С деңгейлері бойынша оқушылар тапсырмаларды орындайды

А деңгейі: берілген тақырыпқа монолог құрайды.

В деңгейі: монологті оқып әңгімелейді.

С деңгейі: берілген монологті көшіріп жазады.

 

Үш оқушы «ыстық орындық» тәсілі бойынша тақырыпқа қатысты пікірлерін білдіріп, жекелеген оқушылардың сұрақтарына жауап береді

 

Сәйкестендіру арқылы өзін-өзі бағалауды жүзеге асырады

2 Біз отбасы бюджетін жоспарлаймыз Модуль бойынша теориялық және практикалық білімді меңгеруі  және монолог, диалог ажырата білуі тиіс Сыни тұрғысынан ойлауға үйрету:

топтық жұмыс, миға шабуыл, Инсерт синквейн;

 

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер:

«аквариум» тәсілі;

 

 

 

Оқытуды басқару және көшбасшылық: мұғалім оқушылардың жұмысын қадағалау арқылы бақылайды, бағыт-бағдар береді

 

 

Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау: сабақ бойы өздерін қалыптастырушы бағалайды және сабақ соңында мұғалім ортақ жиынтық баға қояды; кері байланыс парағы толтырылады

 

-Оқушылар монологтің қолданылу жолдарын біледі;

 

-сөздердің ішінде монологті таба біледі.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:

шаттық шеңбері, ойын ойнату;

 

Үй тапсырмасын «аквариум» тәсілі арқылы пысықтау; қима қағаздар бойынша топқа бөлу,

 

Топтық жұмыс жасайды; шағын топ ішінде постер құрып, оны қорғайды,сұрақтарға жауап береді;

 

Инсерт әдісі негізінде тақырып бойынша кесте толтырады;

 

«Біз отбасы бюджетін жоспарлаймыз» тақырыбына бестармақ құрады;

бағдаршам әдісі арқылы өзін-өзі, бағалау парағы арқылы өзара бағалауды жүзеге асырады

-Бүгінгі сабақ ұнады ма?

-Несімен ұнады?

-Өзімнің бүгінгі әрекетімді қалай бағалаймын?

 

3 Азық-түлік сатып аламыз Мен үйдің тұңғышымын модулі  бойынша теориялық білімін практикамен ұштастыруы және монологтің мәні мен қызметін ұғынуы тиіс; өзге сөз таптарынан ерекшеліктерін ұғынып, кейбір ұқсас формаларын ажырата білуі тиіс Сыни тұрғысынан ойлауға үйрету:

ыстық орындық, миға шабуыл, ЖИГСО әдістері

 

 

Талантты және дарынды балаларды оқыту:

үйрете отырып үйрену;

 

Оқытуды басқару және көшбасшылық: мұғалімнің сабақ барысын бақылауы

 

Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау: өзара бағалау; кері байланыс орнату

-Оқушылар демеулік шылаудың мәні мен қызметін түсінеді.

 

— Өзге сөз таптарынан ажырата алады.

 

-Талдау барысында сөйлем ішіндегі орнын, жасалу жолын анықтай алады

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:

артық орындық, қозғалыс шеңбері;

 

Есімінің бастапқы әрпі бойынша топқа бөлініп, топ ішінде бірлесіп жұмыс істейді;

 

ЖИГСО әдісі бойынша тақырыпты түсіну/түсіндіру жүзеге асады.

Мақсаты – оның топты жұмыс істеу үшін құрылымдауы, оқушыға сөйлеуге және тыңдауға мүмкіндік беруі;

 

 

Бағалау парағы арқылы өзара бағалайды

4 Коммуналдық қызмет төлемақылары дұрыс жазылу нормаларын меңгеріп, тыныс белгілерін дұрыс қоюға үйренуі тиіс; тапсырмаларды орындау барысында талдай алуы тиіс Сыни тұрғыдан ойлауды үйрету:

Миға шабуыл, Блум таксономиясы;

 

 

Жас ерекшелігіне байланысты оқыту: А,B,C деңгейлі тапсырмалар;

 

Оқыту үшін және оқуды бағалау: Блум таксономиясының жинақтау, бағалау бөлімдері; соңғы бес минут

 

Оқытуды басқару және көшбасшылық: мұғалім оқушылардың жұмысын қадағалау арқылы бақылайды, бағыт-бағдар береді

 

-Коммуналдық қызмет түрлерін атау

 

-сөйлем құру

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: «сандар» тәсілі;

 

Ұқсастықтар бойынша топқа бөлемін.

Топтық жұмыс: «Коммуналдық төлемақылар» тақырыбында пікір алмасады, топ ішінде талқылайды (үйрете отырып үйрену);

 

Блум таксономиясы бойынша тапсырмалар орындалады

Тақырыпқа қатысты деңгейлік тапсырмаларды орындайды:

А деңгей: сұрақтарға жауап береді

Ә деңгей: сәйкестендіру тапсырмасын орындайды

Б деңгей: талдау жасайды

 

Сабақ қорытындысын жасау үшін кері байланыс парағын толтырады

-Бүгінгі сабақтан менің түсінгенім …

-Сабақ барысындағы әрекетімді қалай бағалаймын?

-Топ ішіндегі ең белсенді оқушы кім? Тәрізді сұрақтарға жауап береді